Image hosting by TinyPic
بازدیدکنندگان : 45358


آرشیو
موضوع بندی
جمعه 17 اسفند‌ماه سال 1386
نگهبان

در طی سالهای گذشته به عنوان کارگردان . طراح . بازیگر با امیختن عناصر مختلف ارتباطی صدها کار زیبا و مبهوت کننده خلق کرده و مرزهای تئاتر سنتی اپرا .فیلم وهنرهای تجسمی را شکست.

ریچارد شچنر در مورد یکی از اجراهای او میگوید : هرگز چیزی زیباتر از این ندیده بودم وهرگز هیچ نمایشی به پای این نمایش نمی رسد . چون این نمایش زندگی در بیداری و زندگی در خواب است واختلال زندگی روزانه وشبانه است وواقعیت را با رویا می امیزد و همه آن چیزی است که در زندگی یک مرده غیر قابل توضیح است .

باب{رابرت}ویلسون با سکوت سوررئال خلق می کند . کار او هما غوشی حرکت وسکوت است. آمیختگی حرکت با آنچه که به زبان ودر کلام نمی گنجد .

رابرت ویلسون

ویلسون در چهارم اکتبر 1941در واسکوی تگزاس به دنیا آمد .او در رشته طراحی داخلی تحصیل کرد و در سال 1966 لیسانس خور را در رشته هنرهای زیبا گرفت .ودر طی این سالها او با کودکان اسیب دیده ذهنی و گروه های تئاتر کودکانکار کرد و همچنین به عنوان بازیگرو طراح در نمایشهای دانشجویی شرکت داشت.

او به آموختن نقاشی از جورج مک نیل در پاریس و کار اموزی معماری در اریزونا در کنار پائولو سولاری پرداخت . نمایشهای او در اواخر دهه شصت با دور ریختن جنبه های محافظه کارانه تئاتر و از طریق تاکید بر ویژگی های تصویری و ترکیب بندی ساده شکلی تازه را به تماشاگر معرفی کرد .

ویلسون اعتقاد دارد که اپرا با معنی {کار } که شامل تمام چیزهایی که با حواس ما ارتباط دارند را در تمام این سالها اجرا کرده است .او تنها سوء استفاده از تئاتر معاصر را تلویزیون می داند.

او معتقد است مسئولیتش به عنوان هنرمند خلاقیت است و نه تفسیر کردن . وظیفه هنرمند این نیست که توضیح بدهد که فلان چیز چیست بلکه می پرسد که این چه چیزی است وچه ماهیتی دارد .

تعدادی از اثار اجرائی رابرت ویلسون :

زندگی و مرگ زیگموند فروید{1969}دفمن گلاس {1970} کامانتین اند گاردانیا {1972} که این نمایش در کوه هفت تن شیراز در ایران هم اجرا شده است .---- زندگی وروزگار جوزف استالین {1973} نامه ای برای ملکه ویکتوریا . آنشتین روی ساحل {1976}فلوت سحر آمیز {1991}هاملت ماشینی {1986}قالب ریزی گلوله های جادویی {1991} روی ایوان نشسته بودم که این یارو پیداش شد ومن فکر کردم دارم کابوس میبینم{1984}دکتر فاستوس{1989}آلیس{1993}

 

                                                                               منبع { کارگردانها از تئاتر می گویند}

 عناوین آخرین یادداشت ها
لینک دوستان